Cine sunt cei mai bine plătiți luptători UFC din toate timpurile?

Luptătorii Campionatului de Luptă Ultimate fac mai mult decât cetățeanul american mediu, dar în afara luptătorilor de top, luptătorul mediu UFC trebuie să se zgârie pentru un trai decent.

Conform cifrelor din industrie, luptătorul mediu UFC câștigă anual aproximativ 138.000 de dolari, cu mult înaintea salariului anual de 45.000 de dolari al lucrătorului mediu cu normă întreagă din SUA. Aproximativ 187 de luptători UFC au câștigat anul trecut peste 100.000 de dolari, în timp ce 37% dintre luptătorii UFC au câștigat mai puțin decât salariul anual mediu al americanilor. sau cam așa, luptătorii câștigă cea mai mare parte a banilor în circuitul UFC.

Cât câștigă de fapt luptătorii UFC cel mai bine plătiți? Citiți mai departe pentru a vedea cum câștigă artistul dvs. preferat UFC în ring în aceste zile.

O notă rapidă: merită menționat faptul că cifrele citate mai jos sunt doar pentru meciurile UFC și nu reflectă câștigurile realizate înainte de 2004, când UFC a început oficial să calculeze veniturile luptătorilor. Orice câștiguri obținute din bonusuri și oportunități de sponsorizare legate de aparițiile UFC nu sunt, de asemenea, incluse, deoarece nu pot fi justificate.

Cei mai bine plătiți luptători UFC din toate timpurile

Conor McGregor

Irlandezul luptător este de departe cel mai bine plătit luptător UFC și este unul dintre cei mai bogați sportivi din lume. Un luptător UFC cu jumătate de normă, care intră și el în ring pentru lumea artei marțiale mixte (MMA), McGregor a câștigat 9,5 milioane de dolari pentru luptele sale doar UFC. Cu toate acestea, pentru celebra sa luptă cu Floyd Mayweather, McGregor a câștigat 75 de milioane de dolari.

Michael Bisping

O rudă necunoscută fanilor sportivi obișnuiți, Bisping și-a făcut banii într-un mod greu în ring – luptând des. Campionul UFC 2016 la greutate welter, Bisping a intrat în ring ca luptător UFC de 29 de ori, câștigând aproximativ 7,1 milioane de dolari. Acum este pensionar.

Georges St-Pierre

Un alt luptător UFC care și-a închis mănușile, dar care a fost o forță constantă în ring, St-Pierre a luptat de 22 de ori sub stindardul UFC, câștigând aproximativ 7 milioane de dolari în ring.

Anderson Silva

Acest foarte respectat campion UFC a fost, de asemenea, un combatant frecvent UFC, luptând de 24 de ori și câștigând aproximativ 7 milioane de dolari. El se numără printre cei mai înzestrați campioni și figuri UFC care au fost prim-vot Hall-of-Famer.

Mark Hunt

Cu 6,4 milioane de dolari în câștiguri UFC, Hunt este printre cei mai mari câștigători din circuit. Luptătorul din Noua Zeelandă de origine samoană este foarte sărbătorit pentru lupta sa împotriva lui Dana White la UFC Fight Night 33, una dintre cele mai apropiate și distractive lupte din istoria UFC.

Donald „Cowboy” Cerrone

Cowboy a câștigat 6,14 milioane de dolari în ringul UFC pe parcursul carierei sale. Cerrone se numără printre luptătorii de top din UFC, măsurat prin victorii, cu 22 de jucători în fața competiției UFC. Deține, de asemenea, recordul UFC la terminări, la 16 victorii.

Alistair Overeem

Olandezul este un favorit al mulțimii în ring și nu doar în MMA. A câștigat aproximativ 6,1 milioane de dolari ca luptător UFC. Deși nu a fost niciodată campion UFC, Overeem deține titluri de campion la kickboxing MMA și K-1 în același timp.

Daniel Cormier

Cu 6,06 milioane de dolari câștigate, Cormier și-a pus cu siguranță amprenta pe circuitul UFC. Este „de două ori campion UFC și fost luptător olimpic și primul luptător UFC care a apărat două titluri în două clase de greutate.

Vitor Belfort

Centrala americană-braziliană a luptat de 26 de ori sub steagul UFC și a câștigat un titlu de campionat de tip grea ușoară și un titlu de grea. De asemenea, a luptat în divizia de greutate medie a UFC și a câștigat aproximativ 5,1 milioane de dolari ca luptător UFC. El este, de asemenea, unul dintre cei mai buni „finaliști” din istoria UFC, încheind 14 lupte cu puterea de eliminare.

Brock Lesnar

Unul dintre cei mai celebri luptători de arte marțiale mixte din istorie (și, de asemenea, fost luptător profesionist și fost jucător NFL tăiat de Minnesota Vikings), Lesnar a luptat doar opt de multe ori ca luptător UFC, dar a câștigat aproximativ 5,1 milioane de dolari făcând acest lucru. Este pensionar.

Jon Jones

Un luptător UFC controversat, dar cu mare succes, Jones este actualul campion UFC la categoria grea ușoară și a fost cel mai tânăr deținător al titlului UFC, după ce a câștigat 2011 în fața lui Mauricio Rua . Jones a câștigat aproximativ 5,1 milioane de dolari în 21 de lupte UFC.

Andrei Arlovski

Belarusul la arte marțiale mixte și fost campion UFC la categoria grea a câștigat 5,08 milioane de dolari pe circuitul UFC. El are un record de 3-2 în meciurile pentru titlul UFC.

Rashad Evans

Înscris în 2019 în Sala Famei UFC, acum retrasul Evans este un campion UFC la categoria grea ușoară care a câștigat aproximativ 4,6 milioane de dolari în ring sub bannerul UFC .

Lyoto Machida

Cu câștiguri UFC de 4,58 milioane de dolari, Machida este un alt câștigător de top pe circuit.Artistul marțial mixt brazilian este un fost campion UFC la categoria grea ușoară și un concurent în divizia UFC la categoria medie. El a combinat un stil unic de lupte și sumo pentru a deveni unul dintre cei mai populari – și cei mai de durată – luptători din istoria UFC.

Mauricio Rua

Cunoscut ca „Shogun”, Rua a câștigat 4,54 milioane de dolari ca luptător UFC. El este „fost campion UFC la categoria grea ușoară și se clasează în prezent printre clasamentele superioare ale clasei grele ușoare pentru UFC. Revanșa sa cu Machida în 2010 este o luptă despre care fanii UFC încă mai vorbesc astăzi. S-a încheiat cu o victorie eliminatorie pentru Rua, în ciuda faptului că faptul că și-a rănit grav genunchiul în timpul luptei.

Stype Miocic

Cu 4,48 milioane de dolari în câștiguri totale de luptă UFC, luptătorul croat-american UFC este de două ori (și actual) campion la categoria grea și deține recordul pentru cele mai multe bonusuri de luptă din clasa UFC la categoria grea, cu nouă premii.

Dan Henderson

Fost luptător olimpic, Henderson este și UFC campion la categoria mijlocie la UFC 17, dar este mai cunoscut în lumea MMA, unde a învins 22 de campioni MMA pe parcursul unei cariere îndelungate. Henderson a câștigat aproximativ 4,4 milioane de dolari în ring ca luptător UFC.

Chuck Liddell

Unul dintre cei mai populari și pionieri luptători UFC, Liddell a câștigat 4,38 milioane de dolari în ring cu UFC. Liddell, în vârstă de 50 de ani, este pensionar, dar este creditat că a adus arte marțiale mixte în mainstream-ul sportiv profesionist din SUA. A fost introdus în Sala Famei UFC în 2009.

Nate Diaz

Cu 4,37 milioane de dolari în câștigurile UFC din carieră, Diaz, în vârstă de 34 de ani, este una dintre cele mai celebre greutate welter luptători în grajdul UFC. El se clasează pe locul șase printre greutății curenți UFC, iar lupta sa împotriva lui McGregor la UFC 202 este una dintre cele mai bine cotate emisiuni din istoria UFC.

Frankie Edgar

Edgar a câștigat 4,34 milioane de dolari ca luptător UFC, concurând în principal în clasa greutății cu pene, deși Edgar este fost campion la greutatea welter. Câștigul său de campionat (și victoria) împotriva lui BJ Penn a fost evaluat de ESPN drept cea mai bună supărare a anului la ESPY-urile din 2010.

Nu este niciodată prea târziu – sau prea devreme – să planifici și să investești pentru pensionare pe care o meritați. Obțineți mai multe informații și un abonament de încercare gratuit la TheStreet s Retirement Daily pentru a afla mai multe despre economisirea și trăirea în pensie. Aveți întrebări despre bani, pensionare și / sau investiții? [email protected].