Beijing 2008 (Română)

Noi evenimente la Jocuri: maratonul de înot de 10 km și BMX

Olandezul Maarten Van Der Weijden a câștigat maratonul de 10 km masculin , în timp ce în cursa feminină, titlul i-a revenit Rusiei Larisa Ilchenko.

În BMX – prescurtarea Bicycle Moto Cross – franceza Anne-Caroline Chausson a devenit prima campioană olimpică. Pentru bărbați, această onoare a revenit Maris Strombergs din Letonia.

Primele medalii și titluri olimpice

Două sute patru Comitete Olimpice Naționale (CNO) au participat la Jocurile Olimpice de la Beijing – un record! Aproximativ 87 dintre ei și-au sărbătorit sportivii câștigători de medalii. Pentru unii CNO, a fost prima dată când unul dintre reprezentanții lor a câștigat o medalie sau a fost încoronat campion olimpic: Tadjikistanul a câștigat primele medalii datorită lui Rasul Boqiev la judo și a lui Yusup Abdusalomov la lupte; Afganistanul a urcat pe podium datorită lui Rohullah Nikpai în taekwondo; Badar-Uugan Enkhbat la box și Tuvshinbayar Naidan la judo au fost primii sportivi din Mongolia care au câștigat o medalie de aur la Jocurile Olimpice; la fel ca Bahrainul cu Rachid Ramzy în atletism. Pentru continentul african, Bruno Julie la box și Benjamin Boukpeti la canoe / caiac au oferit Mauritius și, respectiv, Togo primele lor medalii olimpice, în timp ce Panama a luat prima medalie de aur la atletism.

Cel mai vechi record mondial a fost distrus în înot

Recordul de 800 m feminin a fost deținut de Janet Evans (SUA) de aproape 20 de ani. Dar la Beijing, britanica Rebecca Adlington a spulberat acest record, care fusese stabilit în 1989 când avea doar șase luni. În 2008, în finala de 800 m, Rebecca Adlington s-a îmbunătățit față de timpul precedent cu mai mult de două secunde, cu un nou timp de 8: 14.10. A luat medalia de aur la 800 m și la 400 m și a devenit prima medalia de aur britanică la înotul feminin din 1960.

Cel mai bătrân și cel mai tânăr participant la Jocuri

În Beijing, aproape 50 de ani i-a separat pe cel mai în vârstă de cel mai tânăr atlet: călărețul japonez Hiroshi Hoketsu a participat la al treilea joc olimpic la vârsta de 67 de ani, în timp ce înotătoarea din Camerun, Antoinette Joyce Guedia Mouafo, a participat la Jocuri pentru prima dată la licitație vârsta de 12 ani.

Vârsta nu este neapărat un dezavantaj

Odată cu cea de-a noua sa participare la Jocuri și la vârsta de 61 de ani, canadianul Ian Millar a câștigat prima sa medalie la proba de sărituri pe echipe . La 33 de ani și cu cea de-a cincea sa participare la Jocuri, germana Oxsana Chusovitina a câștigat medalia de argint la gimnastică artistică, în timp ce înotătoarea americană Dara Torres a luat trei medalii de argint la vârsta de 41 de ani.

Facilități sportive ultramoderne și mii -historia veche de ani

Stadionul Național, redenumit „Cuibul Păsărilor” și Centrul Național de Înot, cunoscut sub numele de „Cubul de apă”, au fost modele avangardiste ale arhitecturii sportive și simbolurile noul Beijing.

În ciclism, pentru cursa rutieră, organizatorii au ales să urmeze Marele Zid și să treacă în fața „Orașului Interzis” – două simboluri ale istoriei vechi de o mie de ani a oraș.

Treizeci și șapte de locuri, dintre care șase în afara Beijingului, au găzduit competițiile: și anume Hong Kong pentru evenimentele ecvestre și Qingdao pentru navigație; și Tianjin, Shanghai, Qinhuangdao și Shenyang pentru meciurile de fotbal Șase dintre facilitățile sportive situate în campusurile universitare ale orașului vor fi utilizate de studenți după Joc s.

Ceremonii

Beijing, 8 august 2008, Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpiadei XXIXe. Ultimul alergător al ștafetei Torței olimpice Li Ning se pregătește să aprindă ceaunul olimpic.