Pekin 2008 (Polski)

Nowe wydarzenia na Igrzyskach: 10-kilometrowy maraton pływacki i BMX

Holender Maarten Van Der Weijden wygrał 10-kilometrowy maraton mężczyzn natomiast w wyścigu kobiet tytuł zdobyła Rosjanka Larisa Ilchenko.

W BMX – skrót od Bicycle Moto Cross – to francuska Anne-Caroline Chausson została pierwszą mistrzynią olimpijską. Dla mężczyzn ten zaszczyt przypadł Łotwie Maris Strombergs.

Pierwsze medale olimpijskie i tytuły

Dwieście cztery narodowe komitety olimpijskie (NKOl) wzięły udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. rekord! Około 87 z nich świętowało zdobywców medali sportowców. Dla niektórych Narodowych Komitetów Olimpijskich był to pierwszy raz, kiedy jeden z ich reprezentantów zdobył medal lub został koronowany na mistrza olimpijskiego: Tadżykistan zdobył swoje pierwsze medale dzięki Rasulowi Boqievowi w judo i Jusupowi Abdusalomovowi w zapasach; Afganistan wszedł na podium dzięki Rohullahowi Nikpaiowi w taekwondo; Badar-Uugan Enkhbat w boksie i Tuvshinbayar Naidan w judo byli pierwszymi zawodnikami z Mongolii, którzy zdobyli złoty medal na igrzyskach olimpijskich; podobnie jak Bahrajn z Rachidem Ramzym w lekkoatletyce. Na kontynencie afrykańskim Bruno Julie w boksie i Benjamin Boukpeti w kajaku / kajaku zaoferowali Mauritiusowi i Togo swoje pierwsze medale olimpijskie, podczas gdy Panama zdobyła swój pierwszy złoty medal w lekkoatletyce.

Najstarszy rekord świata pobity w pływaniu

Rekord na 800 m kobiet był trzymany przez Janet Evans (USA) przez prawie 20 lat. Ale w Pekinie Rebecca Adlington z Wielkiej Brytanii pobiła ten rekord, ustanowiony w 1989 roku, kiedy miała zaledwie sześć miesięcy. W 2008 roku, w finale na 800 m, Rebecca Adlington poprawiła się w stosunku do poprzedniego czasu o ponad dwie sekundy, z nowym czasem 8: 14.10. Zdobyła złoty medal na 800 m i na 400 m i została pierwszą brytyjską złotą medalistką w pływaniu kobiet od 1960 r.

Najstarszy i najmłodszy uczestnik igrzysk

W Pekin, prawie 50 lat dzieli najstarszego od najmłodszego sportowca: japoński jeździec Hiroshi Hoketsu wziął udział w swoich trzecich igrzyskach olimpijskich w wieku 67 lat, podczas gdy pływak z Kamerunu Antoinette Joyce Guedia Mouafo po raz pierwszy uczestniczył w igrzyskach na przetargu. 12 lat.

Wiek niekoniecznie jest niekorzystny

Po dziewiątym udziale w igrzyskach i wieku 61 lat Kanadyjczyk Ian Millar zdobył swój pierwszy medal w skokach drużynowych . W wieku 33 lat i piątym udziałem w igrzyskach niemiecka Oxsana Chusovitina zdobyła srebrny medal w gimnastyce artystycznej, a amerykańska pływaczka Dara Torres w wieku 41 lat trzy srebrne medale.

Ultranowoczesne obiekty sportowe i tysiąc -letnia historia

Stadion Narodowy, przemianowany na „Ptasie Gniazdo” i National Swimming Centre, zwane „Water Cube”, były awangardowymi modelami architektury sportowej i symbolami nowy Pekin.

Na rowerze, do wyścigu szosowego, organizatorzy zdecydowali się podążać wzdłuż Wielkiego Muru i minąć przed „Zakazanym Miastem” – dwoma symbolami tysiącletniej historii

Trzydzieści siedem obiektów, z których sześć znajdowało się poza Pekinem, było gospodarzami zawodów: mianowicie w Hongkongu na zawodach jeździeckich i Qingdao na żeglarstwie oraz w Tianjin, Szanghaju, Qinhuangdao i Shenyang na meczach piłki nożnej. Sześć obiektów sportowych zlokalizowanych na miejskich kampusach uniwersyteckich będzie wykorzystywanych przez studentów po zakończeniu meczu s.

Ceremonie

Pekin, 8 sierpnia 2008, Ceremonia otwarcia Igrzysk XXIXe Olimpiady. Ostatni biegacz sztafety znicz olimpijskiej Li Ning przygotowuje się do rozpalenia olimpijskiego kotła.