Svájci labdarúgó-válogatott

1924–1966: Első évek, a fogadó nemzetEdit

Uruguay kontra Svájc felállás az 1924-es nyári olimpián Párizsban megrendezett aranyérmes mérkőzésen.

olimpiai éremrekord
olimpiai játékok
1924 Párizs Csapat

1924-ben A svájci párizsi olimpiai játékok ezüstéremmel végeztek, miután a döntőben Uruguay ellen vesztettek, 3–0-s vereséget szenvedtek. A csapat 1934-ben mutatkozott be a világbajnokságon, ahol a nyolcaddöntőig jutottak, miután Hollandiát 3–2-re legyőzték a tizenhatos fordulóban, mielőtt Csehszlovákia kikapott volna. Svájc 1938-ban ismét bejutott a nyolcaddöntőbe ; miután Németországot legyőzte a tizenhatos fordulóban, 4–2-re nyert egy visszajátszás után, de Magyarország kikapott, 2–0-s vereséget szenvedett. Az 1950-es világbajnokságon Svájcot Brazíliával, Jugoszláviával és Mexikóval csoportba hozták, ahol a nyitómeccsen 4–0-s vereséget szenvedett Jugoszláviától, második mérkőzésén 2–2-es döntetlent játszott Brazíliával, és utolsó csoportmeccsében 2–1-re verte Mexikót, és csoportjában harmadik lett. 1946. július 22-én Svájcot megillették a jog az 1954-es FIFA-világbajnokságot ellenzék nélkül, Luxemburg városában rendezni. A világbajnokságon Svájc a csoportjában a második helyen végzett Anglia mögött; megverte Olaszországot és vereséget szenvedett Angliától, de a negyeddöntőbe jutott, miután Olaszországot legyőzte a csoportos rájátszásban Kiesett a tornából miután 7–5-re elveszítette Ausztriát. Az 1962-es világbajnokságon Svájc végzett a csoport alján, mindhárom mérkőzést elveszítette, 3–1-re veszített Chile, 2–1-re Nyugat-Németország és 3–0-ra Olaszország. Hasonló eredmények születtek az 1966-os világbajnokságon is, ahol Svájc ismét a csoport alján végzett és mindhárom mérkőzést elvesztette, 5–0-t veszített Nyugat-Németországnak, 2–1-et Spanyolországnak és 2–0-t Argentínának.

1992–1996: „Roy Hodgson” eraEdit

1992-ben Svájc Roy Hodgson angol menedzsert nevezte ki a nemzeti csapat vezetőedzőjévé; kinevezésének idején a svájciak 1966 óta nem voltak képesek egyetlen nagy tornára sem. Irányításával Svájc a 3. helyre emelkedett a FIFA világranglistáján 1993 augusztusában, amely a mai napig a FIFA legmagasabb rangsorában marad. Hodgson vezette Svájcot az 1994-es FIFA-világbajnokságra, és csak egy mérkőzést veszített el a kvalifikáció során egy olyan csoportban, amelybe Olaszország, valamint sok rajongó Portugália és Skócia állt. A svájciak megnyerték hazai döntetlent Olaszországgal, az idegenbeli meccsen pedig 2–0-s vezetést szereztek, mielőtt 2–2-es döntetlenhez kötöttek volna, és Skóciából négy pontot is szereztek, hazai pályán 3–1-re nyertek, és 1–1-es döntetlent játszottak. 1 távolságra van. A portugálok ellen Svájc 1–1-es döntetlent játszott otthon, és 1–0-s vereséget szenvedett az idegenbeli portugáloktól, ezzel egyetlen vereséget szenvedtek a selejtező kampányban. Az Egyesült Államok elleni, 1994. június 18-i nyitómeccsüket beltéren játszották; a Pontiac Silverdome-ban, és a két csapat 1–1-es döntetlent ért el az 1994-es FIFA-világbajnokság nyitómeccsén. A következő mérkőzésen 4–1-re nyertek Románia felett, a Kolumbia elleni utolsó meccsükön pedig 2–0-s vereséget szenvedtek. Ennek ellenére Svájc továbbra is bejutott a csoportba, de Spanyolország kikapott, 3–0-s vereséget szenvedve.

2000–2008: “Köbi Kuhn” eraEdit

Svájc nem kvalifikálta magát A FIFA 1998-as világkupája, amelynek Franciaországban ad otthont, mivel kvalifikációs csoportjában a 4. helyet szerezte meg, három meccset megnyerve; 3–2 Finnország ellen, 1–0 Magyarország és 5–0 Azerbajdzsán ellen, egy meccset döntetlennel Magyarország ellen (1–1), és három vereséget vesztett; 1–0 Azerbajdzsán ellen és mindkét meccs elvesztése Norvégia ellen, 1–0-s vereség otthon és 5–0 idegenben.

Az UEFA Euro 1996-on Svájc ismét könnyedén bejutott az Angliában rendezett tornadöntőbe, mint a selejtező csoportjuk tetején voltak, csak egyszer veszítettek; ami 1–2-es vereség volt Törökország ellen. Az A csoportba sorsoltak, de a bajnokságuk összességében csalódást okozott; ahogy a csoport alján végeztek. Nyitómeccsüket a házigazda Anglia ellen vívták, a két fél 1–1-es döntetlent játszott. Második mérkőzésén 2–0-ra kikapott Hollandiától, utolsó csoportmeccsén pedig 1–0-ra kikapott Skóciától. Az UEFA Euro 2004 kvalifikációjához Svájc egy olyan csoport élén végzett, amelyen Oroszország, az Ír Köztársaság, Albánia és Grúzia szerepelt. A svájciak 21 ponttal végeztek és bejutottak a portugál döntőbe; ahol a B csoportba sorsolták a címvédő Franciaországgal, Angliával és Horvátországgal. 0–0-s döntetlennel kezdték a tornát Horvátországgal, mielőtt a következő mérkőzésen 3–0-s vereséget szenvedtek volna Angliától. Elvesztették utolsó meccsüket Franciaország ellen; 3–1-es vereség és a csoport aljának vége.A teljes torna egyetlen gólját Johan Vonlanthen szerezte, aki az Eurók valaha volt legfiatalabb gólszerzője lett, amikor Franciaország ellen megszerezte az egyenlítő gólt; három hónappal felülmúlva a Wayne Rooney által csak négy nappal korábban beállított korábbi rekordot.

A svájciaknak sikerült bekerülniük a 2006. évi FIFA-világbajnokságra, Törökországot idegenbeli gólszabályozással felülmúlva Isztambulban, az ország első 1994 óta a világbajnokság. A tornán Svájc a G-csoportba került a korábbi világbajnok Franciaországgal, a 2002. évi Világkupa negyedik helyezettjével, Dél-Koreával és a debütáló Togóval. A Franciaország elleni első találkozón Svájc bátran tartotta 0–0-ra a hatalmas Zinedine Zidane Franciaországot, mielőtt a második meccsen 2–0-ra legyőzte a togót, a dél-koreaiakkal négy ponttal holtversenyben, azonban a svájciak számuk alatt alulmaradtak a koreaiaknál a megszerzett gólból, ami azt jelenti, hogy az utolsó játékot kötelezően meg kell nyerni. A svájciaknak aztán az utolsó mérkőzésen 2–0-ra sikerült legyőzniük Dél-Koreát, elfoglalva csoportjuk első helyét, és az ázsiaiakat is kiütve a tornáról. A tizenhatos fordulóban Svájc szembeszállt Ukrajnával, de tizenegyespárbajban veszített egy olyan mérkőzésen, amelyet a világbajnokság történetében a “legrosszabb meccsként” kritizáltak. Mégis, Svájc volt az egyetlen csapat, amely egyetlen gól elhagyása nélkül kiesett.

Svájcot és Ausztriát választották az UEFA Euro 2008 társszervezőinek. Svájc az A csoportba került Portugáliával, Törökországgal és a Cseh Köztársaság. Nyitó mérkőzésük 1–0-s vereséget szenvedett Csehország ellen, amelyet 1–2-es vereség követett Törökországtól. Harmadik mérkőzésüket Portugália ellen vívták, Svájc 2–0-s győzelmet aratott annak biztosítására, hogy Portugália vereséggel vezesse csoportját.

2008–2014: “Hitzfeld” eraEdit

Első mérkőzésen a 2010-es FIFA-világbajnokságon a csapat 1–0-ra legyőzte a későbbi bajnok Spanyolországot Gelson Fernandes góljával, de a csoportkörben még így is kiesett. A második mérkőzésen Mark González gólja a Chile elleni mérkőzés 75. percében szerzett góljával 559 perces sorozatot vetett végbe anélkül, hogy a világbajnokság mérkőzésein gólt szerzett volna, kilenc perccel megverve az Olaszország által korábban vezetett rekordot. Svájc nem jutott tovább a csoportnál a 0–0-s Honduras elleni döntetlen után a harmadik és egyben utolsó csoportmérkőzésen.

A svájci válogatott felállása az Argentína elleni barátságos mérkőzés előtt, 2012. február 29. Svájc 1–3-ra kikapott.

Svájc nem kvalifikálta magát az UEFA Euro 2012-re; egy évtized után először kimaradt a tornáról, mivel a selejtezőcsoport harmadik helyén végeztek, egy olyan csoportban, amelyben Anglia, Montenegró, Wales és Bulgária szerepel. Svájc kezdete a selejtezőben összességében gyenge volt: 1–3-ra elveszítette Angliát az első lejátszott mérkőzésen, amelyben Xherdan Shaqiri megszerezte első gólját a nemzeti csapatban, majd 1–0-s vereséget szenvedett Montenegrótól. 4–1-es győzelem Wales ellen, mielőtt Bulgária (0–0) és Anglia (2–2) ellen egymás után döntetlent játszottak volna. Svájc a kvalifikáció reményét helyreállította a Bulgária elleni 3–1-es győzelemmel, Xherdan Shaqiri mesterhármasával. Miután azonban Wales 2–0-s vereséget szenvedett (amelyben Reto Ziegler piros lapot szerzett) és Montenegró meglepő, utolsó pillanatban Anglia elleni egyenlítő gólját 2–2-es döntetlen mellett, Svájc a kvalifikációval kapcsolatos reményeit matematikailag ellehetetlenítette. Az utolsó meccsen Svájc megváltást szerzett Montenegró ellen, mivel 2–0-s győzelemmel jöttek ki. Svájc legjobb góllövője a kvalifikációs időszakban Xherdan Shaqiri volt, 4 góllal.

A 2014-es Brazíliában megrendezett FIFA-világbajnokságon Svájcot behívták Franciaország, Honduras és Ecuador csapatmeccsére. a tizenhatos fordulóig, 3–0-s győzelemmel Honduras ellen, Xherdan Shaqiri mesterhármasával. Az Argentína elleni kieséses meccsen 1–0-s vereséget szenvedtek, a 118. percben Ángel Di Maríának engedtek.

2016 – jelen: Legutóbbi historyEdit

Az Euro 2016-on Svájcot választották a bajnokság A csoportjába, a házigazdák Franciaország, Albánia és Románia mellett. Az első meccsen Svájc 1–0-ra nyert Albánia felett, az egyetlen gólt Fabian Schär szerezte a játék 5. percében. A következő mérkőzés 1–1-es döntetlent játszott Romániával, Svájc eredetileg tizenegyesből engedett, de a második félidőben Admir gólja után egyenlített. Mehmedi. Az utolsó csoportmérkőzést Franciaország ellen vívták, 0–0-s döntetlent játszottak. A játék azonban ismertté vált A ral svájci játékosok mezei a francia játékosokkal folytatott kihívások során, valamint az Antoine Griezmann és Valon Behrami közötti kihívás során szétrepedő labda miatt, amikor mindketten összefogtak a labdán, a játék felhívta a figyelmet a gyenge felülete miatt is, ami bírálta mind a két csapat edzője, mind játékosa; A játék után a svájci készletgyártó a hibás anyagot hibáztatta a mezek kitépésével kapcsolatos eseményekért.Svájc a sorsolás miatt a csoport második helyén végzett, és a tizenhatos fordulóban döntetlent ért el Lengyelország ellen; eleinte a svájciak bevallották, de sikerült találniuk egy késői egyenlítést Xherdan Shaqiritől, aki kerékpárrúgással gólt szerzett a hosszabbításra, ám a svájciak kikaptak, mivel Granit Xhaka a tizenegyespárbaj során kihagyta a második büntetőt, az összes többi játékosnak sikerült megtérítenie a büntetéseit, Lengyelország 5–4-re nyert a tizenegyeseknél, hogy átmehessen és kiüsse a svájciakat. A 2018-as FIFA-világbajnokság selejtezőjébe Svájc sorsolt Portugália, Magyarország, Feröer-szigetek, Lettország és Andorra között. A svájciak sokkoló 2–0-s győzelemmel kezdték az Európa-bajnok Portugáliát, amely kevesebb, mint két hónappal azelőtt nyerte meg a tornát, hogy szeptember 6-án velük játszott volna. Utána az első öt meccsen 2–3-ra, Andorrát 2–1-re, Feröer-szigetek 2–0-ra, Lettországot 1–0-ra verték meg, ezzel vezetve a csoportot a maximális pontokon. A fordított mérkőzéseken 2–0-ra verték a Feröer-szigeteket, 3–0-val Andorrát, 3–0 Lettországot és 5–2-re Magyarországot, majd Portugáliával találkoztak az utolsó csoportmeccsen, ahol 2–0-s vereséget szenvedtek, vagyis játszaniuk kellett volna. a rájátszásban; ahol a legjobb második csapatként rangsorolták őket, és Észak-Írországban játszottak. A november 9-én lejátszott első meccsen 1–0-ra nyertek Ricardo Rodríguez ellentmondásos büntetőjével, három nappal később pedig a második meccsen játszottak, 0–0-s döntetlent játszottak, és 1-gyel jutottak tovább az oroszországi világbajnokság döntőjébe. –0 összesített győzelem. A világbajnokság előtt Svájc a 6. helyen állt a világranglistán, még a világbajnok győztes Franciaországnál is magasabb rangsorban.

A svájci válogatott felállása a Svédország elleni mérkőzés előtt, 2018. július 3-án, Szentpéterváron.

A világbajnokságon Svájc sorsolt, hogy Brazíliával, Szerbiával és Costa Ricával játsszon az E. csoportban. Kampányukat 1–1-es döntetlennel kezdték Brazíliával, mielőtt legyőzték volna. Szerbia 2–1 Xherdan Shaqiri késői győztes góljával. A Szerbiával folytatott játék vitát váltott ki a gólszerzők, Xherdan Shaqiri és Granit Xhaka (mindketten albán nemzetiségűek), valamint Stephan Lichtsteiner mellett, miközben a trió olyan ünnepséget adott elő, ahol keresztbe tették a kezüket, hogy egy kétfejű sasot ábrázoljanak. Albániát, amelyet sokan albán nacionalista szimbólumnak tartanak, a FIFA azonban nem tiltotta be emiatt. Az utolsó csoportmérkőzésük Costa Ricával volt; amelyet 2–2-es döntetlent értek el, Blerim Džemaili és Josip Drmić góllal; így második lett a csoportban. Sorsoltak, hogy Svédországban játszanak a tizenhatosok között; 1–0-s vereséget szenvedtek, kikapva a tornától.

2018. január 23-án Svájcot kiválasztották az UEFA Nemzetek Ligája alakulójának játékára; egy olyan bajnokság, amelyen az UEFA minden tagjának nemzeti csapata küzd, és az A-ligában, a 2. csoportban Belgium és Izland ellen játszik.