zimní olympijské hry v Soči 2014, atletický festival konaný v ruském Soči, který se konal ve dnech 7. – 23. Února 2014. Hry v Soči byly 22. výskytem olympijské zimy Hry.

© IOC / The Olympic Museum

Číst více o tomto tématu
Olympijské hry : Soči, Rusko, 2014
Hry v Soči se poprvé konaly zimní olympijské hry v Rusku. Země byla dříve domovem olympijských her …

Hry v Soči pochodovaly na Zimních olympijských hrách v Rusku poprvé. V zemi se dříve konaly olympijské hry, když se v roce 1980 v Moskvě konaly letní hry. Soči bylo v měsících před hrami kontroverzní, protože volba města s mírným podnebím jako místa zimních her vedla k obavám, zda bude dostatečná sněhová pokrývka. Navíc výstavba míst a dalších budov probíhala daleko za plánem a přípravy sužovaly obvinění ze špatného řízení a korupce. Rusko údajně utratilo za hry 51 miliard dolarů, což je celkem, co překonalo platby zaplacené předchozí hostitelskou zemí. Kromě toho při přípravě her existovaly četné bezpečnostní hrozby a také politické nepokoje na nedaleké Ukrajině. Schválení zákona o antihomosexualitě v ruském parlamentu z června 2013 zvýšilo možnost protestů vykolejících olympijské hry. Mechanická porucha během zahajovacího ceremoniálu zabránila nasazení jednoho z prstenů na světelném displeji olympijského loga, což mnozí členové médií považovali za předtuchu, ale olympiáda v Soči přesto postupovala stejně hladce jako jakékoli jiné současné zimní hry.

Na olympijských hrách v Soči se představilo přibližně 2 800 sportovců z 88 národních olympijských výborů (NOC), což byl rekord pro nejúčinnější NOC na zimních olympijských hrách. Sportovci se zúčastnili většiny událostí v historii zimních her – 98, které zahrnovaly 12 nových akcí, zejména ženské skoky na lyžích a slopestyle (kombinace sjezdových závodů a triků volného stylu), disciplíny lyžování a snowboardingu pro muže i ženy.

Nejdominantnější představení jedné země v jednom sportu na jakýchkoli zimních hrách se uskutečnilo v rychlobruslení v Soči, protože nizozemský tým zlomil olympijský rekord ziskem 23 z 36 medailí, které byly v tomto sportu uděleny . (Předchozí držitel rekordu byl rakouský alpský lyžařský tým, který získal 14 medailí na zimních olympijských hrách v Turíně 2006.) Nejzdobenějším sportovcem olympijských her v roce 2014 byl nizozemský rychlobruslař Ireen Wüst, který dosáhl celkem pěti medailí (dvě zlaté a tři stříbrné). Její krajan Sven Kramer přidal k počtu svých olympijských medailí v kariéře tím, že vzal dvě zlata (obě v rekordním olympijském čase) a jedno stříbro. V rychlobruslení na krátké trati získal Rus Viktor Ahn (který dříve soutěžil na olympijských hrách v Jižní Koreji pod svým křestním jménem Ahn Hyun-Soo) tři zlaté medaile, aby zvýšil svůj celoživotní olympijský výsledek na šest a etabloval se jako pravděpodobně největší short -trackový rychlobrusla všech dob.

Získejte předplatné Britannica Premium a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu. Přihlaste se k odběru

Rusko dokončilo hry s největším počtem zlatých medailí (13) a celkově nejvyšších medailí (33). Jeho nejkontroverznější výhra přišla v krasobruslení žen, kde neochvějná Ruska Adelina Sotniková rozrušila obhájce olympijského vítěze Kim Yu-Na z Jižní Koreje, přestože bruslaři bruslili to, co mnozí pozorovatelé považovali za vítězný program. Události v alpském lyžování se vyznačovaly dvěma významnými cíli Američanů různého věku, protože Bode Miller se stal – ve věku 36 let – nejstarším alpským medailistou vůbec, když bral bronz v superobřím slalomu, zatímco díky vítězství Mikaely Shiffrinové ve slalomu dosáhl 18 let nejmladší olympijská vítězka v slalomu v historii.

Norsko a Švédsko ovládly běžecké disciplíny, protože obě země získaly 11 medailí. Norka Marit Bjørgenová získala tři zlaté medaile, aby jí přinesla olympijské zlato v kariéře. celkem šest, nejvíce všech dob pro zimní olympioničku. Celkový rekord individuálních zimních medailí byl také dosažen v Soči, když norský biatlonista Ole Einar Bjørndalen získal zlaté medaile v závodech sprintu na 10 km a ve štafetách smíšených týmů, čímž dosáhl celkového počtu olympijských medailí v kariéře na 13 medailí. Další biatlonistka, Běloruska Darya Domrachevová, se dostala na titulní stránky vítězů prvních zlatých olympijských medailí na zimních olympijských hrách v historii své země a také se stala první biatlonistkou, která získala tři zlato v jediné olympiádě.

Každý z kanadských mužských a ženských hokejových týmů získal zlatou medaili. Země také přehnala curlingové události a ženský tým se stal prvním ženským curlingovým týmem, který v olympijské soutěži neprohrál.

Konečné pořadí medailí na olympijských hrách v Soči je uvedeno v tabulce.