Smrt Dale Earnhardta

Pravidla soutěže Upravit

Earnhardt zemřel při závodech v Daytoně 500 z roku 2001, což je automobilový závod schválený NASCAR na Daytona International Speedway. Sankce NASCAR vyžadovaly použití omezovače karburátoru pro závody konané na této trati a také pro Talladega Superspeedway. V roce 2000, rok předtím, než Earnhardt zemřel, zavedla NASCAR další omezení pro pružiny a otřesy použité na automobilech, což způsobilo, že si Earnhardt stěžoval médiím: „Pravidla vzala závody NASCAR Winston Cup a učinila z nich ty nejsmutnější závody. závodění z rukou řidičů a posádek. Nemůžeme se přizpůsobit a přimět naše vozy řídit, jak chceme. Právě zabili závody v Daytoně. Tohle je vtip, že musíte závodit takto. “

V reakci na kritiku, jako je Earnhardt, vyvinula společnost NASCAR nový aerodynamický balíček pro vozy soutěžící v závodech série Winston Cup v Daytoně a Talladeze. Při počátečním spuštění tohoto aerodynamického balíčku v Talladega předal Earnhardt během čtyř kol 17 vozům, aby vyhrál závod Talladega na podzim 2000, což se ukázalo jako jeho 76. a poslední vítězství v kariéře. Daytona 500 z roku 2001 byl prvním závodem o délce 800 kilometrů na trati s tímto balíčkem, který byl navržen tak, aby udržoval automobily seskupené blízko sebe a umožňoval častější projíždění vysokou rychlostí.

Události před závodemUpravit

V týdnech před Daytonou 500 se Earnhardt rozhodl nezúčastnit se každoroční akce fanoušků a médií, přičemž hlasitě kritizoval kolegu Jimmyho Spencera. Ve dnech 3. a 4. února 2001 se Earnhardt poprvé ve své kariéře zúčastnil vytrvalostního závodu Rolex 24 v Daytoně, akce, která odstartuje Speedweeks na trati. Earnhardt a jeho spoluhráči, Dale Earnhardt Jr. (Earnhardtův syn), Andy Pilgrim a Kelly Collins, skončili celkově čtvrtí a druhí ve své třídě.

Nakonec však bude Speedweeks z roku 2001 první po mnoha letech že Earnhardt nedokázal vyhrát jeden závod. V nájezdech Budweiserů skončil Earnhardt na druhém místě za Tony Stewartem. Earnhardtovi bylo rovněž odepřeno vítězství v kvalifikačním závodě Gatorade Twin 125. Earnhardt vyhrál každou akci Twin 125, ve které soutěžil během 90. let, a byl připravený znovu zvítězit v roce 2001, kdy Sterling Marlin stáhl přihrávku na prak a šel do pozadí, čímž získal vítězství od Earnhardta.

Závodní události Upravit

Ráno závodu Earnhardt vypadal sebevědomě a uvolněně. Po celou dobu závodu byl v čele, vedl 17 kol. V prvních třech čtvrtletích závodu byly pouze dvě varovné vlajky: první v 49. kole, když Jeff Purvis narazil do zdi a opustil zatáčku 4, a další na 157. kole, když nováček Kurt Busch zasáhl přední část zvrátit zeď a pokusit se projít Joe Nemechek a proklouznout přes infield na pit pit silnici.

V 17. kole byl Earnhardtův vůz na třetím místě se dvěma vozy svého týmu, modrým Ne 15 Chevrolet poháněný Michaelem Waltripem a červený č. 8 Chevrolet poháněný jeho synem Dale Earnhardt, Jr., běžel první a druhý před ním. V tomto kole obrovská rána na zádech hned eliminovala 18 aut ve velkolepém stylu. Do havárie byli zapojeni Jason Leffler, Steve Park (další z Earnhardtových jezdců), oba Rusty (který by se vrátil zpět na třetí místo) a Kenny Wallace, Jeff Gordon a Robby Gordon, oba Bobby (obhájce titulu Winston Cup Champion) a Terry Labonte, Mark Martin, Tony Stewart, Elliott Sadler, Jeff Burton a Ward Burton (kteří dosud vedli nejvíce kol v závodě s 53), Jerry Nadeau, John Andretti, Buckshot Jones, Dale Jarrett (bránící se Daytona 500 Vítěz) a Andy Houston. Srážka začala, když se Robby Gordon na výjezdu z otočky 2 změnil na Warda Burtona. Stewart byl zasažen Wardem, otočil se dozadu proti vnější zdi a byl nad Gordonem přetlačen vzduchem. Stewart se poté dvakrát převrátil, připojil se k kapotě Bobbyho Labonteho, postavil se na přední kola a zastavil na vnitřním poli, zatímco Burtonovo auto se otočilo do strany a shromáždilo většinu pole za sebou. Earnhardt, Ron Hornaday, Jr., Ricky Rudd, Ken Schrader a Mike Wallace byli pět z mála řidičů kteří unikli z místa nehody. Závod byl označen červenou barvou, aby bylo možné provést vyčištění.

V době mezi havárií kola 173 a restartem kola 180 Earnhardt hovořil se svou pit posádkou přes rádio. Majitel Earnhardtova vozu Richard Childress popisuje jednu poznámku Earnhardta během té doby. „Richarde, pokud s těmito vozy něco neudělají, někoho to zabije.“

Během následující opatrnosti měl Earnhardt poslední rozhovor se svou posádkou, mezi ním a svým týmovým kolegou Rolex 24 Andy Pilgrim:

Earnhardt: Takže vy dostal jsi pro mě nějakou radu?
Pilgrim: Ne, člověče, nemám pro tebe žádnou radu. Prostě pokračuj v tom, co děláš.
Earnhardt: Dobře, jen se divím.
Pilgrim: Na zdraví, promluvíme si později.

Pilgrim vyprávěl, že s Earnhardtem již nedocházelo k žádnému dalšímu rozhovoru s posádkou, ale že rádiem vysílal spoluhráče Waltripa a Dalea mladšího přes rádio, až konec závodu.

Závod se znovu rozběhl na 180. kole, před ním byli stále Waltrip a Dale Earnhardt, Jr. Sterling Marlin, který porazil Earnhardta v duelu Gatorade, vedl další tři kola, než se Waltrip znovu ujal vedení. Během několika následujících kol se vedení několikrát změnilo mezi Waltripem a Earnhardtem Jr.

Jak se kola snižovala, Waltrip a Earnhardt Jr. běhali na prvním a druhém místě, za nimi Earnhardt starší. , blokoval Marlinovy pokusy o průchod. Zbývají necelá dvě kola a komentátor Fox Darrell Waltrip poznamenal, že „Sterling porazil přední část tohoto„ Dodge “(Marlinova auta), jen se pokoušel obejít Dale Earnhardta, Sr „

Když vozy v posledním kole vstoupily do třetí zatáčky, Earnhardt se stále držel na třetím místě a běžel ve středním pruhu provozu. pruhu, zatímco Ford Rusty Wallace č. 2 Ford byl přímo za Earnhardtem a Ken Schrader byl nad Earnhardtem, který jel ve vysokém pruhu ve svém žlutém Pontiacu č. 36.

Závěr posledního kolaEdit

K nehodě došlo na přelomu 4., kdy Earnhardt lehce kontaktoval Marlina a sklouzl z kurzu. Když se Earnhardt pokusil znovu získat kontrolu a otočit se Když se vrátil na trať, přešel před Schraderem, narazil do Schradera a táhl auto nahoru po trati. Earnhardt čelně narazil do opěrné zdi v kritickém úhlu a poškodil auto při odhadované rychlosti mezi 155 a 160 mph (249 až 257 km / h), což stačilo na to, aby odlomilo sestavu pravého zadního kola z vozu. Při nárazu se mu čepy kapoty oddělily, což způsobilo, že se několikrát otevřelo a praštilo o čelní sklo. Když se Michael Waltrip a Dale Earnhardt, Jr. chystali dokončit závod, obě ztroskotané vozy sjely ze strmého břehu a vklouzly do infield trávy poblíž východu ze zatáčky 4. Žádní další řidiči po srážce nezasáhli Earnhardta ani Schradera, protože dokázali bez problémů projít kolem nich. Poté, co se oba vozy zastavily na vnitřním poli, Schrader s lehkými zraněními vylezl ze svého vozu a šel zkontrolovat Earnhardta. Earnhardtova okenní síť byla stále nahoře a Schrader ji sám stáhl, poté zběsile signalizoval záchranářům, kteří právě dorazili na místo havárie. Ten den a při převyprávění událostí Schrader popsal to, co viděl, nepřímo: “ Máme „větší problémy. Podívej, já nejsem lékař, říkám ti, že to nevypadá dobře.“ Až krátce po desetiletém výročí na to Schrader nakonec řekl: „Tady“ Když jsem šel k autu … věděl jsem to. Věděl jsem, že je mrtvý, jo … Nechtěl jsem být tím, kdo řekl: „Dale je mrtvý.“ “

Toto je bezpochyby jedno z nejtvrdších oznámení, jaké jsem kdy osobně musel udělat, ale po nehodě ve čtyřech na konci Daytony 500 jsme ztratili Dale Earnhardta.

Mike Helton, oznamující médiím potvrzení Earnhardtovy smrti

Úředníci Rasy hodili šachovnicovou vlajku a žlutou současně jako přední ers překonali cílovou čáru, byli si vědomi pouze toho, že za cílovými hráči došlo ke srážce. Waltrip vyhrál závod, za ním skončil Earnhardt Jr. druhý. Rusty Wallace skončil třetí (poté, co utrpěl poškození při havárii kola 173), Ricky Rudd skončil čtvrtý, polesitter Bill Elliott skončil pátý, Wallaceův bratr Mike skončil šestý, Marlin skončil sedmý, Bobby Hamilton skončil osmý, Jeremy Mayfield skončil devátý a venku polesitterka Stacy Comptonová obsadila 10. místo. Joe Nemechek skončil jedenáctý. Earnhardt a Schrader byli připsáni na 12. a 13. místě, přestože nedokončili poslední kolo (pouze 11 vozů – včetně Waltrip a Earnhardt Jr. – skončilo v čele na základě dlouhé zelené) vlajka běží a krach kola 173). Poté Earnhardt, Jr. spěchal na místo svého otce.

Podle pravidel NASCAR může každý řidič, který spadl, a nedokáže jet zpět do boxů kdo musí být vyveden z jejich auta, musí se hlásit v nemocnici. V závažných případech však může být řidič odeslán přímo do pohotovostní traumatologické místnosti v nemocnici poblíž okruhu. Earnhardt byl vyproštěn ze svého vozu bezpečnostními týmy Daytony a byl převezen do Halifax Medical Center. Pokusy oživit Earnhardta selhaly a jeho smrt byla oficiálně vyslovena v 17:16 EST (22:16 UTC); bylo mu 49 let. Oficiální příčina Earnhardtovy smrti byla dána úřadem posudkového lékaře okresu Volusia jako tupé poranění hlavy mimo jiné zranění v důsledku incidentu. Při nárazu utrpěl také smrtelnou zlomeninu bazilární lebky.

Necelé dvě hodiny po nehodě oznámil prezident NASCAR Mike Helton Earnhardtovu smrt.Pozdější vyšetřování odhalilo, že Earnhardtovo auto narazilo do betonové opěrné zdi v úhlu záběru (úhel vozidla měřený od čela stěny k ose vozu v bodě nárazu) mezi 55–59 °, v kombinaci s úhel trajektorie 13,6 ° (dráha vozidla blížícího se ke zdi) a odhadovaná rychlost mezi 153 a 161 mph (253 až 259 km / h). Earnhardt zaznamenal nárazový impuls v délce přibližně 80 milisekund. Výsledek nárazu na zeď a náraz Schraderova vozu dohromady přinesl změnu rychlosti přibližně 68–71 km / h (42–44 mph). Vyvíjená síla byla ekvivalentní svislému poklesu z výšky 18,8 m (61,8 stop). Pozdější testování saní ukázkového vozidla přineslo g-síly v rozmezí od -68 do -48 g, variace závislá na metodě měření.