Peking 2008 (Čeština)

Nové události na hrách: 10km plavecký maraton a BMX

Holanďan Maarten Van Der Weijden vyhrál maratón 10 km mužů zatímco v závodě žen si titul odnesla Ruska Larisa Ilchenko.

V BMX – zkratka pro Bicycle Moto Cross – se stala první olympijskou vítězkou Francouzka Anne-Caroline Chausson. U mužů si toto vyznamenání odnesl lotyšský Maris Strombergs.

První olympijské medaile a tituly

Na olympijských hrách v Pekingu se zúčastnilo dvě stě čtyři národních olympijských výborů (NOC) – záznam! Asi 87 z nich oslavilo své medailové sportovce. Pro některé NOC to bylo poprvé, co jeden z jejich zástupců získal medaili nebo byl korunován na olympijského vítěze: Tádžikistán získal své první medaile díky Rasulovi Boqjevovi v judu a Yusupovi Abdusalomovovi v zápase; Afghánistán vystoupil na pódium díky Rohullahovi Nikpaiovi v taekwondu; Badar-Uugan Enkhbat v boxu a Tuvshinbayar Naidan v judu byli prvními atleti z Mongolska, kteří získali zlatou medaili na olympijských hrách; stejně jako Bahrain s Rachidem Ramzym v atletice. Za africký kontinent Bruno Julie v boxu a Benjamin Boukpeti v kánoi / kajaku nabídli Mauriciu a Togu první olympijské medaile, zatímco Panama získala první zlatou medaili v atletice.

Nejstarší světový rekord v plavání

Ženský rekord na 800 metrů držel Janet Evans (USA) téměř 20 let. Ale v Pekingu Rebecca Adlingtonová ve Velké Británii překonala tento rekord, který byl dosažen v roce 1989, když jí bylo pouhých šest měsíců. V roce 2008 si ve finále na 800 metrů Rebecca Adlingtonová oproti předchozímu času polepšila o více než dvě sekundy a nový čas byl 8: 14,10. Vzala zlatou medaili na 800 m a 400 m a stala se první britskou zlatou medailistkou v plavání žen od roku 1960.

Nejstarší a nejmladší účastnice her

V Peking, téměř 50 let, oddělil nejstaršího od nejmladšího sportovce: japonský jezdec na koni Hiroshi Hoketsu se zúčastnil svých třetích olympijských her ve věku 67 let, zatímco se na něm poprvé zúčastnila i kamerunská plavkyně Antoinette Joyce Guedia Mouafo. věk 12 let.

Věk nemusí být nutně nevýhodou

Se svou devátou účastí na hrách a ve věku 61 let získal kanadský Ian Millar svou první medaili v soutěži týmových skoků . V 33 letech a se svou pátou účastí na hrách získala německá Oxsana Chusovitina stříbrnou medaili v umělecké gymnastice, zatímco americká plavkyně Dara Torresová získala tři stříbrné medaile ve věku 41 let.

Ultramoderní sportovní zařízení a tisíc -letá stará historie

Národní stadion, přejmenovaný na „Ptačí hnízdo“, a Národní plavecké centrum, známé jako „Vodní kostka“, byly avantgardními modely sportovní architektury a symboly nový Peking.

V cyklistice se organizátoři silničních závodů rozhodli sledovat Velkou zeď a projít před „Zakázaným městem“ – dvěma symboly tisíc let staré historie město.

Soutěže pořádalo třicet sedm míst, z nichž šest bylo mimo Peking: Hongkong pro jezdecké akce a Qingdao pro plachtění; a Tianjin, Šanghaj, Qinhuangdao a Shenyang pro fotbalové zápasy. Šest ze sportovních zařízení umístěných v univerzitních kampusech města budou studenti po hře využívat s.

Slavnostní ceremonie

Peking, 8. srpna 2008, zahajovací ceremoniál her olympiády XXIXe. Poslední běžec štafety olympijské pochodně Li Ning se připravuje na zapálení olympijského kotle.